Omezování přetoků​

Jak již všichni, co elektrickou energii vyrábíme, víme, tak je čím dál větší problém najít obchodníka s elektřinou, který je ochotný vykupovat přebytky naší výroby za nějakou rozumnou fixní částku. Většina obchodníků má plné kapacity a již další zákazníky nepřijímá. V konečném důsledku tedy nezbývá nic jiného než přejít na spotový trh, kde jsou na denním trhu určeny ceny elektřiny na konkrétní den a hodinu.

Myslím, že pokud nakupuji elektřinu na denním trhu, tak je fér ji na denním trhu i prodávat. Spousta lidí, kteří si pořídili FVE, mělo představu, že si díky dennímu trhu přes léto nákupem přebytků naspoří na zimu a ve finále v horizontu roku ušetří nemalé peníze.

Nicméně díky tomu, že se v posledních letech postavilo mnoho nových FVE, tak se stává, že při hodně slunečných dnech je vyrobené el. energie nadbytek a není ji kde spotřebovat. Její cena tedy klesá k nulové hodnotě a v některých hodinách je i záporná. Do výkupní ceny je potřeba také započíst poplatek obchodníkovi, který se pohybuje v řádu 300–600 Kč za každou dodanou MWh.

Cena elektřiny na spotovém trhu z konce března 2024

Z přehledu cen na spotovém trhu (ze systému SolarPilot výše) je zřejmé, že ceny za silovou elektřinu se blíží nule velice často. Ještě minulý rok se stávalo, že ceny klesaly na minimum většinou v létě a o víkendech, kdy hodně svítilo slunce a velcí odběratelé (továrny) neodebírali tolik energie. Dá se předpokládat, že ceny elektřiny na denním trhu budou klesat k nule i během týdne a o víkendech bude cena v záporných hodnotách.

Pokud k určené ceně započteme ještě poplatek obchodníkovi například 500 Kč za MWh, tak při ceně <= 500 Kč za 1 MWh (0,50 Kč za každou dodanou 1 kWh) se nevyplatí dodávat elektřinu do sítě, protože nám obchodník naúčtuje, dle počtu dodaných kWh a ceny na denním trhu v danou hodinu, i odpovídající poplatek (poměrově). Tohoto stavu však dosáhnout nechceme, protože například instalovaná elektrárna o výkonu 30 kWp je schopna bez problémů běžně vyrobit přetoky více než 150 kWh za den.

Řešením může být dynamické řízení výkonu elektrárny, aby při záporné, respektive nevýhodné ceně, elektrárna pokrývala pouze spotřebu našich spotřebičů v objektu a do sítě distributora se žádná energie neposílala.

 

Jak na dynamické řízení přetoků?

Podmínkou je, aby v objektu byl nainstalovaný smartmeter. Pokud není smartmeter instalován, tak máme informace pouze o výrobě FVE (ze střídače), ale nikoliv o spotřebě objektu. Není tedy možné zjistit přetoky do sítě distributora a nelze je u elektrárny dynamicky řídit.

Pokud je tedy splněna podmínka nainstalovaného smartmeteru, tak je možné v systému SolarPilot nastavit cenu, při které se výkon omezí. V našem případě je cena 500 Kč/MWh.

Podporované střídače včetně podpory dynamického řízení přetoků naleznete ZDE.

Nastavení omezení přetoků při ceně nižší než 500 kč/MWh

Pokud je vše správně nastaveno, tak se automaticky aktivuje dynamické omezení výkonu a přetoky se omezí na základě nastavené částky, která se porovnává s aktuální cenou v danou hodinu na denním trhu.

Omezení přetoku

Dne 30. 3. 2024 byla cena na denním trhu nižší než námi nastavených 500 Kč (bez DPH) za 1 MWh od 11:00 do 14:59 hod. Na grafu výše je vidět, jak omezení přetoku zafungovalo a žádné přetoky se do sítě distributora neposílali. Výrobou se pokryla pouze vlastní spotřeba objektu.

Omezení přetoku v odpovídajících hodinách (pod 500 Kč za MWh)
Do sítě distributora se žádné přetoky neposílali

V praxi však malé přetoky i při omezení vznikají, řádově v jednotkách až stovkách wattů za hodinu. Je to takový „buffer“, pro případné výkyvy ve spotřebě objektu, když se například zapne nějaký spotřebič, jako je kávovar nebo rychlovarná konvice.

Pokud by tento „buffer“ nebyl použit, tak by se stávalo, že se krátkodobě, než střídač zareaguje na změnu spotřeby, odebere elektřina ze sítě. A to je nežádoucí. Je lepší drobné přetoky posílat do sítě za nulovou cenu, než ji nakupovat, protože se kromě silové složky (např. 0 Kč), platí také distribuce, která je právě v konečné ceně největší položkou.

Chcete-li pravidelně dostávat nové informace do vaší emailové schránky, přihlaste se k odběru newsletterů v dolní části této stránky.

Líbil se vám článek?

Podívejte se i na naše další články v sekci Blog.