Obchodování na SPOTu

Na začátku si položíme řečnickou otázku – Vyplatí se dnes obchodovat na spotovém denním trhu s elektřinou?

Zkráceně si na ni můžeme i hned odpovědět – ne nevyplatí a podíváme se na problém blíže.

Tento článek je platný k 6. 5. 2024 a je tedy možné, že se situace v čase změní, ale prozatím tomu nic nenasvědčuje.

Velmi často se nás uživatelé systému SolarPilot ptají, kdy budeme mít hotové obchodování na spotovém denním trhu s elektřinou. Složitě jim vysvětlujeme, že při aktuální ceně distribuce to nemá ekonomicky smysl.

Především je potřeba si připomenout, že konečná cena elektřiny se skládá ze silové složky, což je cena za dodanou energii, kterou spotřebujeme, ale k této částce je nutné připočíst i cenu za distribuci + poplatky za jistič, POZE, OTE  a další platby. Cena silové elektřiny + poplatky je cena, kterou zaplatím za každou spotřebovanou kWh elektrické energie.

U nás na firmě máme jistič 3×32A a sazbu C02d. Nakupujeme i prodáváme na spotovém denním trhu s elektřinou, což mi přijde fér.

Za únor 2024, při průměrné spotřebě 1,85 MWh (slunce nesvítí a elektromobily nabíjíme ze sítě) nám vycházejí poplatky v přepočtu (zaokrouhleno na celé koruny) na MWh následovně:

  • Stálý poplatek – 89 Kč
  • Cena za služby obchodu – 300 Kč
  • Měsíční poplatek za jistič – 220 Kč
  • Činnosti OTE – 2 Kč
  • Podpora výkupu elektřiny z POZE – 495 Kč
  • Systémové služby ČEPS, a.s. – 212 Kč
  • Daň z elektřiny – 28 Kč
  • Distribuce elektřiny VT – 2354 Kč
  • Celkem: 3700 Kč bez DPH

Každá nakoupená kWh nás tedy stojí cenu dle trhu + 3,70 Kč.

Za každou prodanou kWh dostaneme zaplacenou cenu dle trhu – 0,30 Kč, což je poplatek obchodníkovi.

Abychom byli minimálně na nule, tak musí být rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou na spotovém denním trhu s elektřinou alespoň 4 Kč. Nesmíme také zapomínat na cenu a amortizaci baterie, což také není zanedbatelná položka.

Pro náš příklad si můžeme představit, že máme baterii s kapacitou kolem 10 kWh, která k dnešnímu dni stojí okolo 100 tis. Kč bez DPH. Zpravidla výrobci udávají její životnost na 6000 cyklů. Jeden cyklus znamená nabití do 100% a vybití do 0%, což v praxi není možné a baterie se vybíjí na max. 20% její kapacity.

Pro náš příklad tedy uvažujme, že baterie má 6000 cyklů za cenu 100 tis. Kč, takže máme 10 kWh × 6000, což je ideálně 60 000 kWh celkové využitelné kapacity po dobu životnosti baterie. Cena jedné kWh je tedy 100 000 Kč / 60 000 kWh = 1,70 Kč / kWh a to pouze v ideálním případě, že se časem nic nepokazí. Je také potřeba si znovu uvědomit, že při kapacitě baterie 10 kWh máme reálně využitelnou kapacitu okolo 8 kWh (vybíjíme na 20%).

Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou na SPOTu tedy musí být alespoň 5,17 Kč bez DPH (4 Kč poplatky + 1,17 Kč amortizace baterie), což se za poslední dva měsíce nestalo ani jednou (viz přehled min. a max. cen za 04/2024).

Rozdíl mezi minimální a maximální cenou na spotovém denním trhu s elektřinou (cena bez DPH za MWh)

Na obrázku výše je přehled cen (bez DPH / MWh) spotového denního trhu s elektřinou za 04/2024. Z něj je patrné, že se rozdíl cen ani jeden den nedostal přes 5 Kč za kWh.

Z výše uvedeného je zřejmé, že v dnešní době nemá smysl uvažovat o obchodování na spotovém trhu s elektřinou.

Nicméně myšlenka, že v létě, když ideálně svítí slunce téměř každý den, nabiji baterii ze slunce a večer, když je cena na trhu vysoká, pošlu část z kapacity baterie do sítě není úplně zcestná a podíváme se na tento problém v některém z dalších článků včetně kalkulace.

Chcete-li pravidelně dostávat nové informace do vaší emailové schránky, přihlaste se k odběru newsletterů v dolní části této stránky.


6. května 2024
Dušan Sýs
NET Service solution, s.r.o.
SolarPilot

Líbil se vám článek?

Podívejte se i na naše další články v sekci Blog.